PiVOLKA İçindekiler

 

PiVOLKA: Bilim, Psikoloji ve Diğer Her Şey
D. Kökdemir
[PDF]

Gen Mi Bencil Birey Mi?
A. Gevrekci
[PDF]

Mağdurun Gözünden Ayrımcılık 
L. Korkmaz
[PDF]

Gardenyalı Kadın:
Billie Holiday

S.
İdil
[PDF]

Çalışan Kadınların Önündeki
Görünmez Engeller

G. Akbaş ve E. Uyar
[PDF]

"Genlerle Oynamanın" Geçmişi
Ö. Darcansoy İşeri
[PDF]

PiVOLKA 24

Yıl: 7, Sayı: 24, Temmuz 2017, ISSN: 2587-022X

Yeniden Merhaba... | Bahar Bahtiyar Saygan ve Sezin Aydoğ Gürkan

PiVOLKA 24Mayıs 2002’de yayın hayatına başlayan ve çok sayıda okuyucuya ulaşan PiVOLKA, yenilenen ekibiyle geri dönüyor. Eleştirel-Yaratıcı Düşünme ve Davranış Araştırmaları Laboratuvarı (ELYADAL) çatısı altında tohumları atılan ve 15 yıl içerisinde kökleri derinlere uzanan PiVOLKA’nın yayın yönetmenliği görevi, henüz “akademik hayatın çocukluk dönemi”nde yoğrulmakta olan bizler için, büyük bir heyecan, gurur ve bir o kadar da sorumluluk kaynağı. Yeni dönem yayın yönetmenleri olarak, PiVOLKA’nın yeniden canlanma sürecinin heyecanını yaşıyor, bu sürecin yoğun ve keyifli bir çalışma serüveni olacağına inanıyoruz.

PiVOLKA, heyecanla okuyucusuyla kavuşmayı beklerken, yeni döneminde de “herkese ve herkesin anlayabileceği dilden bilim” anlayışından vazgeçmeyerek, sadece psikoloji alanında değil, felsefeden kimyaya, matematikten genetiğe, sanattan moleküler biyolojiye, iletişimden fiziğe bilim çatısı altındaki tüm alanlarda yazılar yayımlamayı amaçlamaktadır. Bu süreçte, her bir yazı yayımlanmadan önce iki uzman tarafından değerlendirilmekte, geribildirimler doğrultusunda yeniden gözden geçirilmekte ve sonrasında yayıma hazır hale gelmektedir.

Her şeyden önce, “çocuğumuz gibi” dedikleri PiVOLKA’yı bizlere bu denli güvenle emanet eden, PiVOLKA’nın kurucu ve geliştiricileri Doğan Kökdemir ve Zuhal Yeniçeri Kökdemir’e sonsuz teşekkür ederiz. Bütün akademik faaliyetlerde hep yanımızda olan başta Rektörümüz Sayın Prof. Dr. Ali Haberal’a ve Başkent Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyelerine, yayın sürecinde emeği geçen tüm Başkent Üniversitesi mensuplarına ve PiVOLKA’nın yol arkadaşı olan siz değerli okuyucularımıza teşekkür ederiz.

Ayçiçeği misali ışığa dönünce beslenir insan, bilimdir insanın ışığı, besin kaynağı... Doğayı ve insanı açıklayan bilim, sonsuz bir denizdir. “İnsanın varlığı sırla kuşatılmıştır. Bizim dar bilgi ve tecrübemiz sınırsız denizlerde bir küçücük adadır sadece.” diyor John Stuart Mill. PiVOLKA da, sınırsız bilim denizinde küçük bilgi adalarına yolculuk yapıp, kendine bir şeyler katmak isteyen herkes için sandal işlevi görme hedefinde emin adımlarla ilerlemektedir. Bu sonsuz denizde, küçük de olsa bir ilerleme kaydetmemize vesile olmasını dilediğimiz dergimiz, inanıyoruz ki ışığa dönüşümüzü hızlandıracaktır.

Bilime ve bilimle geleceğine yürekten inandığımız aydınlık yarınlara...