PiVOLKA İçindekiler

 

Yapay Zeka Teknikleri ve
Radyolojiye Uygulanması
S. Serhatlıoğlu, A. T. Ozan
ve F. Hardalaç
[PDF]

Wittgenstein Ölçeğinde Bilginin
Mahiyeti ve İletişim Anlamlılığının
Araştırılması
G. Yörük
[PDF]

Pornografinin Sosyal Psikolojik
Boyutları

Z. Yeniçeri

[PDF]

PiVOLKA 18

Yıl: 4, Sayı: 18, Temmuz-Ağustos-Eylül 2005

Editörden... | Zuhal Yeniçeri
PiVOLKA 18İnsan hayatının, deneyimler ya da bilgilerle aktarılamayacak kadar belirsiz olan tek aşaması ölüm, belki de bu gizemi nedeniyle tarih boyunca merak edilmiştir. Ölümün kaçınılmazlığı, hemen her yaşta insanların yüreğine korku salmış ve bu gerçekliğe pek çok cepheden savaş açılmasına neden olmuştur. Önüne engel konulamayan bu gerçeklik, ölümsüzlük isteğine her zaman galip gelmiştir ve sembolik olarak bu arzuya erişebilme çabası insan yaşamını etkilemiştir.

Elbet bir gün hayatlarının sona ereceğini bilseler de, dünya dönmeye devam ettiği sürece isimlerinin her zaman yankılanması isteği, insanların ölümsüzlüğe olan susuzluklarını gidermelerinde bir çıkış kapısı olmuştur. Öte yandan, bu arzuya ulaşmak için ölümle tanışmanın dayanılmazlığı ise, insanların korkuyla kol kola yürümelerine neden olmuştur.

Tarihteki pek çok olay, kahramanlarına ölümsüzlük bahşetmiştir. Truva Savaşı’nın ünlü komutanı Achilles gibi... Bu güdü, ayrıca, dünyaya ve insanlığa birçok sanat eseri miras bırakmıştır. Ölümsüz eserlerin yaratıcısı Mimar Sinan gibi... Çocuk sahibi olmak, belki de insanların isimlerini sürdürmesi nedeniyle daha da anlam kazanmıştır... Ölümsüzlük kapısından geçebilmenin bir yolu da bilimdir. Yaşamı ve insanı anlama uğrunda bilimi kendilerine meşale yapmış bilim insanları, yüzyıllar sonra bile kendilerinden söz ettirmeyi başarmışlardır. Temel fizik paradigmalarını kökünden değiştiren Albert Einstein, çalıştığı radyoaktivite konusu ölümüne neden olan Marie Curie, ampulü icat eden Thomas Edison, ilk psikoloji laboratuvarını kuran Wilhelm Wundt, Türkiye’de ve dünyada matematiğin bilinen isimlerinden olan Cahit Arf ve daha pek çokları bizlerin ve bizden sonra daha nice nesillerin dilinden düşmeyecek ölümsüzlerdir.

Öncelikle bu sayıda yer alan yazıların ortaya çıkmasında rol oynayan tüm bilim insanlarına ve daha sonra da yazıları kaleme alan değerli yazarlarımıza teşekkür ederim.

Ölümsüzlüğe atılan tüm adımların sonsuzluğa ulaşması dileğiyle...