PiVOLKA İçindekiler

 

Farklı Bir Bilinçlilik Durumu: Uyku
M. Irak
[PDF]

Okuma Yönlerine Göre
Reklamlarda Otomobillerin
Konumlandırılması
İ. H. Sarıtosun, A. Uzun ve D. Yılmaz
[PDF]

Üniversite Öğrencilerine Açık
Mektup

D. Kökdemir

[PDF] [HTML]

Öğretim Elemanlarına Açık Mektup
Z. Yeniçeri

[PDF]

Fibonacci Sayı Dizisi ve Altın Oran
F. E. Kıvanç
[PDF]

Çin Malları İstilası
C. Çetinkaya
[PDF]

PiVOLKA 16

Yıl: 4, Sayı: 16, Ocak-Şubat-Mart 2005

Editörden... | Zuhal Yeniçeri
PiVOLKA 162002’nin Mayıs ayında tek sayfalık bir yayın olarak hayat bulan PiVOLKA, aradan geçen zaman içerisinde hem ELYADAL üyelerinin hem de Başkent Üniversitesi başta olmak üzere diğer üniversitelerdeki öğretim elemanları ve öğrencilerin de katkılarıyla şu anki yapısına ve içeriğine kavuştu. Bilimin sadece kapalı kapılar ardında birtakım faaliyetlerle işlevselliğe yaklaşamayacağına ve özellikle bu nedenle hem kendi içerisinde hem de tüm insanlarla paylaşımın önemine vurgu yapan Eleştirel - Yaratıcı Düşünme ve Davranış Araştırmaları Laboratuvarı, kendi çalışmalarını ve misyonunu paylaşmanın yanı sıra söz konusu oluşum içerisinde bulunmayanların çalışmalarına ve düşüncelerine de yer vererek oluşturmaya çalıştığı yazılı platform sonucu PiVOLKA’yı dünyaya getirdi.

Bilgiye ulaşma, fikir alışverişi ve bilgi edinmede bizlere pek çok deneyim kazandıran PiVOLKA, yapımı tamamlandıktan sonra fotokopi işlemlerinden geçip elimize ulaştığında, heyecanla tek tek zımbalanıp sizlere ulaşırken, artık hem daha zengin içeriği hem de daha profesyonel çoğaltım yöntemiyle gelişerek yoluna devam etti.

Şimdi şöyle bir arkama dönüp baktığımda birçok insanın emeğini, desteğini ve katkısını görüyorum. Satır satır cümlelerde pek çok insanın imzasını hissediyorum. Bu nedenle de ilk olarak, PiVOLKA’yı eline alıp okuyan ya da internet sürümünden takip eden ve bizleri geribildirimlerinden mahrum etmeyen sizlere teşekkür etmek istiyorum.

Şu an bu satırların yazılmasına neden olan oluşumu, ELYADAL’ı, bizlere kazandıran Doğan Kökdemir’e, her ne kadar artık bir üyemiz olmasa da her zaman yanıbaşımızda olan ve desteğini hissettiğimiz Kürşad Demirutku’ya ve elbette Okan Cem Çırakoğlu’na, genç nesillere yaptıkları özverili yatırımlardan dolayı teşekkür ediyorum.

Bugüne kadar aynı çatı altında farklı isimlerle çalıştık. Tüm çalışma arkadaşlarıma ve halen birlikte yürüdüğümüz Güler Işın, Bahar Muratoğlu ve N. Can Okay’a da teşekkür ediyorum. Ayrıca yine bizlerle birlikte ELYADAL’da çalışan, bilgi ve deneyimlerini bizlerle paylaşan H. Kemal İlter’e ve gönüllü olarak yaptığı katkılarından dolayı Mete Yaman’a da hepimiz adına teşekkür ediyorum.

Elbette ne ELYADAL ne de PiVOLKA, bizlere sağlanan çalışma ortamı olmadan kendine kolay yer edinemezdi. Bu nedenle, Üniversite ve Fakülte yönetimine de teşekkürü borç biliyorum. ELYADAL, 16. sayısıyla yoluna devam eden PiVOLKA’yla, çeşitli konulardaki araştırma dosyalarıyla, bilim dedektifiyle ve diğer bilimsel faaliyetleriyle çalışmalarına devam ediyor. Bu oluşumun içerisinden biri ve PiVOLKA’nın editörü olarak, bu yılın ilk sayısı olması nedeniyle bu Editörden... yazısını teşekkürlere ayırmak istedim. Kolay elde edilmeyen bu ortamda bilimsel etkinliklerin, insanlara yapılan yatırımların ve paylaşımın devam etmesi dileğiyle...